Інформує прокуратура: Кіберзлочини у суспільстві

Сьогодні спостерігається стрімке збільшення кіберлочинів і в нашій державі, і в усьому світі.

Поняття «кіберзлочин» - нове, утворене сполученням слів «кібер-простір» («віртуальний простір», «віртуальний світ») і «злочин». «Кіберпростір» позначає інформаційний простір, змодельований за допомогою комп’ютера, у якому існують визначеного роду об’єкти або символьне уявлення інформації, - місце, де діють комп’ютерні програми і переміщуються дані.

Усі кіберзлочини можна поділити на три групи:

  • першу групу злочинів у сфері інформаційних технологій становлять «злам» паролів і крадіжок номерів кредитних карток та інших банківських реквізитів;
  • друга група включає в себе такі види злочинів у сфері інформаційних технологій, які тісно пов’язані з використанням мережі Інтернет: поширення шкідливих вірусів; поширення через мережу Інтернет протиправної інформації, яка розпалює міжнаціональну та міжрелігійну ворожнечу, ксенофобію і релігійний фанатизм; розповсюдження наклепів;
  • до третьої групи належать найбільш небезпечні та поширені злочини проти власності, зокрема шахрайства, вчинені з використанням інформаційних технологій та мережі Інтернет. Такі шахрайства здійснюються через спілкування в мережі Інтернет чи в телефонному режимі і втирання в довіру до потерпілої особи. До цієї групи кіберзлочинів слід віднести інші види шахрайств, що вчиняються  із використанням Інтернету, наприклад, різноманітні аукціони, в яких непомітно для покупця самі «продавці» роблять ставки, штучно створюючи участь в аукціоні нібито багатьох покупців, що б таким чином підняти ціну виставленого лота. Сюди ж можна віднести шахрайство, коли умовний продавець виставляє на огляд в мережі Інтернет лише фотографії товару, пропонує здійснити його часткову або повну оплату чи передплату за доставку товару, але отримавши гроші, фактичну пересилку товару покупцеві не здійснює.

Не можна оминути увагою також шахрайство у телекомунікаційному середовищі - телефонне шахрайство, яке є досить поширеним. Наприклад, коли шахрай представляється родичем або знайомим особи і повідомляє, що затриманий співробітниками поліції за скоєння того чи іншого злочину (скоїв ДТП, зберігання зброї або наркотиків, нанесення тілесних ушкоджень тощо). Далі в розмову вступає нібито співробітник поліції та пропонує «для вирішення питання» та не притягнення до кримінальної відповідальності привезти у визначене місце або передати певній людині або ж перерахувати на банківську картку грошові кошти.

Піднаглядними Могилів-Подільській місцевій прокуратурі органами поліції у 2016 році зареєстровано 78 таких кримінальних правопорушень, а у 2017 році – 46.  

Із розвитком інформаційних технологій та втіленням їх новацій у наше буденне життя змінюються способи вчинення кіберзлочинів та їх види.

З метою убезпечити себе та захиститися від кіберзлочинів, зокрема шахрайств, необхідно насамперед знати, що Ваша довіра – це основна зброя шахраїв. Будьте завжди обачні та не давайте шахраям ввести себе в оману!