Про проблеми Бернашівської територіальної громади

У селі Бернашівка від вибухів на гранітному кар’єрі руйнуються будинки. Місцеві жителі скаржаться, що вибухові роботи проводить Дністровська ГАЕС. Поштовхи дуже добре відчуваються. Від чого в хатах і господарських будівлях тріскаються стіни. А потім на село насувається ще й хмара пилу, яка забруднює повітря та навколишнє середовище. Відстань від кар’єру до села майже кілометр.

Господарі лагодять пошкодження самостійно, як можуть і за свої кошти. Адже в селі проживають переважно люди похилого віку. Зі слів сільського голови Валентини Пипик, нараховується 65 будинків місцевих жителів і понад 40 дачників, які приїжджають сюди на літній сезон. Майже всі будинки мають пошкодження, одні менше, інші більше. Найгірше руйнується цегляне житло.

Заступник голови заступник голови районної ради Михайло Слободянюк і заступник голови райдержадміністрації Михайло Гоцуляк оглянули пошкодження у будинках Ольги Мельник і Євдокії Гандзюк. Тріщини видно на сходах і веранді, на стінах у кімнатах, господарських будівлях, літній кухні. Жінки просять районну владу підтримати їх.  

Сільський голова запевняє, що неодноразово зверталася до керівництва Дністровської ГАЕС, але відповідь одна – кар’єру немає. Як пояснюють фахівці ГАЕС, офіційно назва звучить – покращення гідравлічних характеристик річки Дністер.

Саме тому питання «Про вплив Дністровської ГАЕС на життєдіяльність села Бернашівка» було винесено на порядок 12-ї сесії сільської ради. У ній взяли участь, окрім сільських депутатів, заступник голови районної ради Михайло Слободянюк, заступник голови райдержадміністрації Михайло Гоцуляк, директор філії консорціуму «Укренергобуд» Олег Філіпов. Представники Дністровської ГАЕС, на жаль, не приїхали на засідання сесії. Перед присутніми виступила сільський голова Валентина Пипик. З її промови стало зрозуміло, що від діяльності Дністровської ГАЕС місцева громада має багато проблем, які самостійно вирішити не в змозі.

З початку будівництва Дністровського гідрокаскаду, ще у 80-х було виділено земельні ділянки для будівництва, а село Бернашівку планувалося виселити. До 90-х років частину села, а саме - вулицю Зарічну, переселили. Згодом було знайдено нове рішення - залишити село та побудувати захисні споруди. Капітальні будівельні роботи відновилися лише у 2004 році.

А селу, яке планувалося на виселення, доводиться виживати власними силами, без підтримки. Як кажуть, місцеві жителі – не має до них нікому діла. На сьогодні дороги зруйновані великогабаритними машинами. Мешканці обурені тим, що водії Камазів порушують домовленість не їздити сільськими вулицями. Тому вдаються до кардинальних кроків - коли терпець уривається, вся вулиця виходить і перекриває транспортний потік. Проблема на деякий час зникає. Але проходить трохи часу – і машини знову курсують сільськими вуличками, піднімаючи пил та руйнуючи дороги.

У бюджеті сільської ради коштів на ремонт доріг немає. Лише за останні роки бюджет вдалося перевиконати. З початку року сума перевиконання склала всього 50 тисяч гривень. Їх якраз вистачить на частковий ремонт клубу та зарплату робітникам, які обрізають дерева та розчищають село від порослі.

Сільський голова також наголошує, що необхідно провести лісорозчистку річки Жван, що за останні роки дуже заросла.  

Але, якщо усі попередні вимоги ще можна виконати, то як бути із вибухами у кар’єрі, сільський голова не знає. Лише звітує про факти та скарги людей.

Заступник голови районної ради Михайло Слободянюк висловив переконання, що районна влада завжди підтримуватиме громаду села Бернашівку, яке має велику історичну цінність та природні багатства. Не можна заперечувати той факт, що підривні роботи проводяться і від них є негативні наслідки, тому потрібно фіксувати факти, готувати пропозиції та звертатися до вищих контролюючих органів. А керівництво Дністровської ГАЕС мусить відреагувати на скарги громади або ж довести, що руйнація відбувається не від вибухів.

Заступник голови райдержадміністрації Михайло Гоцуляк зазначив, що сільській раді обов’язково дадуть правову підтримку фахівці відділів райдержадміністрації. Місцеві мешканці повинні мати висновки експертизи, що саме вибухи спричинили їм шкоду. Бо тоді матимуть право на законних підставах вимагати відшкодування. Головне, треба бути активними та виносити проблему за межі села і сесії сільської ради.

Взагалі, місцева громада має єдину, але життєво-важливу вимогу – щоб з нею рахувалися і реагували на прохання. Приміром, люди хочуть знати та бачити будівельні проекти, які впроваджуються на території їхнього села, чи не несуть новобудови загрози для їхнього життя та здоров’я. Ось, наразі на річці Жван триває будівництво відстійника для води. Чи не стане нова споруда перешкодою для транспортного сполучення? Директор філії консорціуму «Укренергобуд» Олег Філіпов пообіцяв привести проектанта та всі необхідні документи по будівництву, в деталях розповісти про новобудову. А щоб усунути інші нагальні проблеми, Олег Юрійович буде приїжджати до села щоп’ятниці, зустрічатися з людьми та разом обговорювати пропозиції з приводу покращення життєдіяльності громади.

У завершенні сесії депутати прийняли рішення створити комісію, яка зробить акти з описами нанесеної шкоди будинкам. А також звернутися із листами про підтримку до районної ради, райдержадміністрації та керівництва Дністровської ГАЕС.

Людмила Колесник