Грушка

Грушанська свита

   Геологічна пам'ятка природи загальнодержавного значення розташована поблизу села Грушка Могилів-Подільського району Вінницької області.

    Унікальне явище в природі. Таких місць всього два на земній кулі – на Африканському континенті та у нас. Наша пам'ятка найстаровинніша на українському кристалічному щиті, вік якої сягає 400 млн. років, ця «зіркова рана» зберігається в нас для винахідників і містить дуже цінну інформацію про космічні «бомбардування», хімічний склад комет, геологічні процеси минулого. 
    Заказник має наукову цінність, тому що відслонення представлені уламковими породами вперемішку із вулканогенним матеріалом і вулканічним попелом. Ці уламки, кратери вулкана та згустки лави синхронні з тими шарами, які виявлені у Волинській та Рівненській областях. 
     Відслонення Грушанської свити вузькою смугою-язиком тягнеться навіть до самого Дністра. Довжина відслонення становить 13,3 км. Прояви цього геологічного явища простежуються по річці Лядовій поблизу с. Вищеольчедаїв.
    У 2007 році за підсумками обласного конкурсу «Сім чудес Вінниччини» геологічну пам'ятку «Грушанська свита» в с. Грушка Могилів-Подільського району визнано однією з 21 переможців у номінації «Перлини Вінниччини». 
    У 2010 році Грушанська свита увійшла до складу Регіонального ландшафтного парку «Мурафа».
   Для нас – це величезний шанс «доторкнутися» до космосу, відчути його подих, побачити як контакт з ним змінює ландшафт, настрій природи.