Нагоряни

«Нагорянські печери»

    У селі Нагоряни Могилів-Подільського району Вінницької області розташована геологічна пам'ятка природи, унікальний ландшафт, природно-антропогенний витвір, а також археологічний об’єкт – залишки велетенської та загадкової мегалітичної споруди-комплексу, наукова цінність якої на жаль до цього часу недооцінена.
  Мальовничий скельний вихід на поверхню вапняків крейдяного віку з карстовими печерами на лівому березі р. Дністер, площею 1 га. 
    «Нагорянські печери» належать до епохи середнього і верхнього палеоліту. У скелі видовбані отвори різних розмірів, за версією дослідників, у них проживали неандертальці. У центральній частині скелі розташована печера, в якій зароджувалася сім'я екзогамія типу пуналуа (punalua).
    На скелях зображено найдавніше в світі малюнкове письмо - піктограмне (40 тис. років тому). Важлива цінність об'єкту залишки мегалітичної споруди. Колись вона собою являла єдиний комплекс, який вражав своїми розмірами, петрогліфами та розташуванням конструкції. Унікальність його полягає ще й у тому, що це була взагалі єдина кельтська мегалітична споруда у всій Східній Європі, котра за своїм віком доводилась «дідусем» відомому Стоунхенджу. 
     Ще кілька років тому можна було милуватися цим мегалітичним комплексом у всій його красі, та під час будівництва нової електролінії він був частково знищений, а тому наше завдання зберегти ту частину комплексу, що залишилась, через його унікальність.