Один рік на захисті прав громадян

Фото без опису

Про перший рік роботи Могилів-Подільського бюро правової допомоги, розповідає начальник бюро - Петро Ласкус.

1 вересня 2016 року понад 400 бюро правової допомоги відкрили двері для жителів місцевих громад у всіх регіонах України. Минув рік. Проводить свою роботу по наданню правової допомоги громадянам і Могилів-Подільське бюро правової допомоги, яке сьогодні очолює Ласкус Петро Володимирович.

-         Петро Володимирович, як Ви, як абсолютно нова державна установа прийшли до жителів району та міста?

-         Хочу відмітити, що прийшли ми до людей наших досить швидко. По-перше, роботу по створенню бюро правової допомоги в регіоні започаткувала керівник Томашпільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (якому ми підпорядковуємось) Нечипорук Тетяна Володимирівна, провівши попереднє обговорення даного питання з керівниками району та міста. В подальшому завдяки заступнику міського голови Кригану Віталію Івановичу,голові Могилів-Поділської  райдержадміністрації Китасюку Олегу Івановичу,голові районої ради Сіранту Володимиру Володимировичу  було проведено просто блискуче презентацію початку нашої роботи. Ну, а далі – всебічна підтримка наших органів місцевого самоврядування – і селищні, і сільські ради нас підтримали надзвичайно: на всіх напрямках нашої діяльності. Хотілося б подякувати персонально кожному керівнику територіальної громади.

-         Що ж вдалось зробити за рік роботи?

-         По наших обліках зафіксовано 1488 громадян, які реально (усно або письмово) отримали в нашому бюро правову допомогу або консультацію. Хоча, звичайно ж, не завжди і не всіх ми записуємо, бо бувають і консультації невеликі, незначні.

-         Але бувають і великі, об’ємні?

-         Так, досить часто надання правової допомоги пов’язане із зверненням до керівників державних чи комунальних установ, наукових закладів з права, міністерств, народних депутатів і т.п. Ми звертаємось (якщо є така необхідність) напряму до Міністерства соціальної політики, Пенсійного фонду України, Міністерства юстиції, Міністерства внутрішніх справ, обласної державної адміністрації  і досить приємно, що завжди з нами спілкуються ввічливо, професійно надаючи необхідну інформацію чи інформаційну підтримку. Досить часто громадянам потрібно допомогти правильно оформити звернення чи процесуальний документ, запит – це також потребує багато часу. Скажімо, за вказаний період 79 громадян оформлено у нашому бюро документи для звернення до суду чи представництво в судах різних інстанцій. Проведена Мінюстом реформа реально працює і громадяни реально співпрацюють і отримують захист своїх прав силами адвокатів від держави, тобто, для громадян це безкоштовно.

-         Але ж є і інші напрямки діяльності ?

-         Можна сказати, що важливим таким напрямком є живе спілкування в різних колективах. Таке спілкування переконує в тому, що ми йдемо, напевно, правильним шляхом. Працівниками бюро проведено за рік досить багато зустрічей в трудових колективах, навчальних закладах, лікарських установах, територіальних громадах; проведено десятки різного роду семінарських навчань. Досить часто, на початковому етапі, ми просто розповідали про себе і запрошували до себе, то зараз наші зустрічі ( в тому числі і в ЗМІ) дедалі частіше стають тематичними. Але, напревеликий жаль, ми не побували ще у багатьох школах району. І тепер, як тільки установиться в норму навчальний процес, ми постараємось зустрітись і зі всіма учнями і зі всіма педагогічними колективами. Взагалі ж проведено за рік понад 100 зустрічей в колективах.

-         Скільки ж Вас, працівників? Кого б відзначили?

-         Мало і дуже мало, як на кількість населення – понад 70 тисяч громадян. Але у нас дуже багато гарних партнерів, з якими ми відчуваємо себе сильними і вправними. Це наші, перш за все, громадські організації, з якими ми б хотіли працювати ще ефективніше. Це органи місцевого самоврядування і органи місцевої влади. З керівниками управлінь соціального захисту ЛюдмилоюДейнегою, Сніжаною Гаврилюк,керівником Могилів-Подільського об’єднання  Пенсійного фонду України Людмилою Рабей, Могилів-Подільським центром зайнятості, нотаріусами (особливо з Людмилою Анцут і Оксаною Горбоконь, Лілією Павлюк, державним нотаріусом Тетяною Малярчук), багатьма адвокатами ми спілкуємось по де-кілька разів на день, зустрічаємось і працюємо, вирішуємо чиєсь питання разом. Всім-всім вдячний за співпрацю, за оптимізм.

А кого відзначити? Знаєте, рік тому ми розпочинали з Ларисою Савіцькою і Романом Кириловським. То був суцільний довго тривалий вибух діяльності і нових вражень, починань в роботі, широка ініціатива. Гарно себе показав за короткий термін Владислав Галабурда, який зараз проходить службу у ЗСУ – надзвичайно порядний і чемний працівник. Сьогодні у нашому бюро розпочав роботу Василь Доровський; поки-що все гарно.

-         Про що жалієте? І що не встигли?

-         Можна пошкодувати тільки про те, що бракує часу і засобів, аби більше працювати в колективах. Надіюсь, що надалі завдяки органам місцевого самоврядування це виправиться. Тай, можливо, і в фінансуванні щось зміниться до кращого, аби нас не покидали розумні і ініціативні працівники. А не встигли дуже багато всього. Перш-за-все хочеться дійти до кожної молодої людини, учнів, студентів, молоді, діточок маленьких; спілкуватись і разом формуватись з новим світоглядом, поглядами, потребами, обов’язками.

В кінці-кінців, людина. Громадянин нашої держави має не пригнобливо і боязко себе відчувати в різних установах, в тому числі і державних, а – впевнено і надійно. в Конституції ж прописано : Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. А що маємо?Маємо багато питань у напрямках охорони здоров’я, пенсійного забезпечення, соціального захисту, зайнятості, охорони праці… Потрібно виправляти. Всім разом і всіма силами.

-         Бувають кумедні випадки?

-         Як і кругом, і всюди. Знаєте… є такі дні – коли одні кумедні випадки. В даний час є в провадженні справа, коли жителька с.Івонівка, працюючи в сільськогосподарському товаристві, чотири рази по різному значиться записана в облікових документах і не може оформити свою пенсію, вимушена звертатись до суду встановлювати істину. Є вже, нажаль, випадки, коли батьків потрібно захищати від дітей, особливо, коли питання стосується права володіння чи користування житлом. Тут вже не обходиться без допомоги наших правоохоронних органів. Взагалі ж, на майбутнє, співпраця з правоохоронними органами має стати нашим важливим напрямком роботи спільної.

-         А хто з адвокатів Вам допомагає?

-         Я би особливо відмітив сьогодні Василя Головенко, Людмилу Совгиру, Олександра Токарєва, Юлію Войткову-Головенко. Вони працюють в системі безоплатної правової допомоги, мають багато гарних відгуків. Але в нашому регіоні досить багато адвокатів і допомогу нам в роботі може надати кожен. Тут не обов’язкова письмова угода, достатньо простого спілкування. Я би сьогодні особливо відзначив Олександра Левицького : якщо якась важка чи заплутана справа – іду по допомогу до нього. Є в нас і молоді перспективні адвокати – але про них трошки пізніше ми дізнаємось.

-         А які, взагалі, справи Ви вважаєте найважчим?

-         Це коли вирішується доля дітей або через непорозуміння між батьками, або коли батьки байдужі до своїх дітей. Це дуже боляче, але, на жаль, таких випадків не мало. Тут ми вже співпрацюємо з підрозділами опіки і піклування міської ради, райдержадміністрації, які очолюють справжні професіонали.

-         Ну і банальне запитання – про плани на подальшу роботу?

-         Найважливіше – це наблизити свою роботу, допомогу правову до жителів територіальних громад. Це і відеозвязок і робота мобільних наших груп. Все-таки, потрібно на повну використовувати можливості сучасної техніки. По-друге, наповнення спектру наших послуг і поглиблення роботи з громадськими організаціями. І,по-третє, робота особливо з молоддю та і всіма жителями територіальних громад : кожен має знати свої права і обов’язки і вміло ними користуватися, відчуваючи себе впевнено в своїй державі.