Що потрібно знати про медичну реформу

Чи можливо зробити якісну медицину всюди та для всіх?

Модель, яка дозволяє забезпечитиякісний рівень захисту для всіх  громадян, винайшли у середині ХХсторіччя.Це модель національного медичного  страхування — громадяни платятьподатки, а держава з зібраних коштівсплачує адресні страхові виплатилікарням, куди ці громадяни йдуть.

Тобто застраховані тільки ті, хто платить податки?

Саме так. Тому що насправді податкиплатять всі. Навіть якщо ви отримуєте  зарплатню в конверті, ви платите  20% ПДВ з будь-якої своєї купівлі.Частина цих грошей — це ваш страховийвнесок у систему національного  страхування. І це значить, що ви тежзастраховані Національною службоюздоров’я України (або коротко НСЗУ).

І як усе буде працювати?

З середини 2017 року кожен українецьзможе обрати собі сімейного лікаря,терапевта чи педіатра для дитини — миназиваємо це «лікар первинної ланки».Ніяка «прописка» задля цього не  потрібна, лише паспорт, щоб васідентифікувати.Завдання цього лікаря — робити так, щоб ви завжди були здорові, а якщо щось трапилось — швидко розібратися в проблемі, діагностувати її з урахуванням усіх ваших особливостей та знайти вам лікаря-спеціаліста, який цю проблему вирішить.

Але ж я не лікар, як я зрозумію, чи мій сімейний лікар — професіонал?

Ви повинні знайти, як то кажуть,«свою людину», якій ви будетедовіряти та приймати її допомогу.А наше завдання у найближчі роки — довчити всіх лікарів.  Якщо вам не комфортно з вашим сімейним лікарем (педіатром, терапевтом), або ви маєте сумніви щодо його професіоналізму — ви можете його змінити. Тоді ваше страхове покриття  почне отримувати новий лікар.Досвід усіх країн, де працює ця модель,показав, що люди дуже прискіпливообирають сімейних лікарів.

Хіба зараз усе працює не так?

На жаль, ні. Як часто буває, проблемау грошах.Зараз лікар первинної ланки отримуєсвою невелику зарплатнюнезалежновід того, чи ви до нього взагаліприйшли. А тепер, коли ви оберетесобі лікаря та зареєструєтесь у нього,саме цей лікар (якщо він ФОП) чиікарня, у якій він працює, отримаютьвесь страховий бюджет за вашупідтримку і будуть розпоряджатисяними на власний розсуд.Лікарі та лікарні отримають можливість організовувати свою роботу автономно, без вказівок зверху — і ми впевнені, що українці спроможні господарювати зі здоровим глуздом  ефективніше, ніж  за застарілими нормативами, яким уже понад 50 років.

Що означає «автономно»?

Зараз майже всі лікарні маютьюридичний статус «бюджетнихзакладів» та працюютьза єдиними нормативами.Звучить гарно, а на практиці вониу грудні подають план витратна опалення на рік вперед і повиннічерез рік його виконати — незалежновід того, тепла зима чи холодна.тримають статус «неприбутковихкомунальних підприємств» — тобтозможуть не тільки користуватисявсіма правами та можливостямикомерційних підприємств, але ще йне платити податок на прибуток.Що важливо, лікарні й далібудуть комунальними, тобтоналежатимуть громадам.

Тобто вони самі будуть визначати ціни?

Комерційні медичні заклади працюютьна вільному ринку. Але для бюджетнихта комунальних закладів, про які миговоримо, є специфічні обмеження,навіть вписані в Конституцію України.Тому будь-які тарифи страхових виплат, можливі співоплати та інше встановлює Національна служба здоров’я України, і ці тарифи однакові для всіх.

Скільки платитимуть за пацієнта?

Національна служба здоров’я України платитиме сімейному лікарю тариф за кожного, хто його обрав своїм лікарем. Зрозуміло, що літня людина потребує значно більше уваги, ніж здоровий студент. Тому розмір тарифу залежатиме від вашого віку. В середньому, це буде 210гривень на рік за людину. Але ж щоменше пацієнти хворіють, то меншеу лікаря первинної ланки роботи.Тому ми говоримо, що платимо сімейнимлікарям «за здоров’я пацієнтів».

Хіба ж цього достатньо?

210 гривень можуть здаватися невеликою сумою, але за 2 тисячі пацієнтів лікар-ФОП або заклад первинної ланки отримає щорічно близько 420 тисяч гривень. Ці грошіпідуть на оплату оренди чи комуналки,базові витратні матеріали та зарплатню.Що важливо: ліки та аналізи, які потрібніпацієнтам, у цей бюджет не входять.В ефективній медичній практиці й лікар,і медсестра зможуть заробляти гіднігроші, а головне — самі на це впливати.

То я повинен буду самплатити за ліки та аналізи?

Щодо ліків зараз запускають систему «реімбурсації» по трьох великих групах хронічних захворювань. Реімбурсація — це система, в якій ви за рецептом від лікаря отримуєте ліки в аптеці, а вона одержує відшкодування від держави саме за ваші ліки. Цього року у програму реімбурсації увійшли бронхіальна астма, діабет другого типу та серцево-судинні захворювання. І цього разу аптека насправді отримає гроші, а не так, як було з реімбурсацією 2012 року. Виплати за аналізи працюватимутьсхоже. Їх запустять у другу хвилюреформи — вже 2018 року.

Але ж лікар первинної ланки тільки діагностує та лікує прості проблеми?

Якщо ви захворіли серйозніше і сімейний лікар не може вирішити цю проблему сам, він допоможе вам обрати лікаря-спеціаліста та найякіснішу з навколишніх лікарень. Ця лікарня отримає страхову виплатувід НСЗУ саме за вас та ваш випадок.Тобто тут ми будемо платити не за вашу«підтримку», а за максимально швидкета ефективне вирішення конкретноїпроблеми з вашим здоров’ям.Ці виплати ми починаємо розгортати також у 2018 році. Хотіли б раніше, але Україна — дуже велика країна, і для неї навіть такі терміни є дуже стислими.

То коли кінець реформи?

Повністю на нову системуфінансування системи охорониздоров’я Україна перейде за 3 роки.Але лікарі будуть далі вчитися, наука винаходитиме нові ліки та методи, громади займатимуться енергоефективністю та комфортом своїх лікарень. Незмінним залишиться одне: коли вамбудуть потрібні захист та допомога,за вами стоятимуть страхові коштиНаціональної служби здоров’я України —незалежно від того, чи є у вас гроші.