Урядова програма «Доступні ліки». Інформація для пацієнтів

Урядова програма  «Доступні ліки». Інформація для пацієнтів

«Доступні ліки»– це урядова програма забезпечення кожного громадянина України необхідними лікарськими засобами, які покращать якість його життя, зможуть запобігти виникненню ускладнень та передчасної смертності.

Програма «Доступні ліки» надає можливість кожному українцю отримати БЕЗКОШТОВНО або з незначною доплатою ліки за трьома категоріями:

1. серцево-судинні захворювання

2. бронхіальна астма

3. діабет 2 типу    

Про  перелік лікарських  засобів,  що  беруть участь  у  програмі «Доступні ліки», можна дізнатися  у Реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, на сайті Міністерства охорони здоров’я  http://www.moz.gov.ua  або у свого сімейного лікаря.

Реєстр  лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню (далі Реєстр) – це перелік із 21 діючих речовин, які входять до програми «Доступні ліки» і включає в тому числі інформацію про:

● міжнародну непатентовану назвуФото без опису

● торгівельні назви

● форму випуску

● сила дії (дозування)

● виробника

● оптово-відпускну ціну дози за упаковку, грн.

Міністерство охорони здоров’я порівняло ціни на аналогічні діючі речовини у 5 сусідніх країнах України – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. На основі середньої ціни за добову дозу лікарського засобу в цих 5 країнах, уряд встановив граничну ціну на лікарський засіб в Україні, а також ціну, яку повністю відшкодовує держава. Реєстр також містить стовпчик «Розмір відшкодування за упаковку, грн.». Держава  компенсує  вартість  лікарського засобу  за  найнижчою  ціною,  який  подав  заявку  на  участь  в  програмі «Доступні ліки». Саме такий препарат  пацієнт  отримає  безкоштовно. Препарат,  ціна  на  який  не  перевищує граничну  оптово – відпускну  ціну, пацієнт може отримати доплативши лише різницю між розміром відшкодування за упаковку та фактичною ціною препарату. Референтне  ціноутворення  дозволить  знизити  ціни  на  основні  лікарські засоби та зробити їх доступнішими для пацієнтів.

Як це працює?

У лікаря пацієнт отримує рецепт на лікарський засіб з діючою речовиною, наприклад: “Бісопролол” 5 мг, 30 таблеток. В аптеці пацієнту пропонують декілька торгових марок, які містять  діючу речовину   “Бісопролол”. Пацієнт вирішує, яку торгову марку (ТМ) придбати: ТМ1, ТМ2, ТМ3, ін. Якщо, наприклад, ТМ2 – визначений, як лікарський засіб з найменшою вартістю, тоді пацієнт  отримає  його  безкоштовно.  А  за  ТМ3 пацієнту доведеться доплатити фактично різницю між ціною ТМ1 та ТМ3. Скільки потрібно доплатити, вказано в стовпчику 14 Реєстру.

Якщо ТМ, яку обрав пацієнт, не підпадає під програму «Доступні ліки», вартість цих ліків держава не відшкодовує.

Без рецепта ліки за програмою «Доступні ліки» отримати неможливо. На кожну призначену лікарем діючу речовину має бути виписаний окремий рецепт.

Аптечні заклади, які приймають участь у програмі  для мешканців сіл району: ТОВ «Пріорис», ТОВ «Український дім медицини», приватне підприємство «Конекс».

Якщо в аптеці закінчились безкоштовні ліки?

 1. Пацієнт може зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку.

2. Пацієнт може звернутись в іншу аптеку.

3. Пацієнт може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.

Більше інформації про урядову програму «Доступні ліки» шукайте на сайті Міністерства охорони здоров’я:  http://www.moz.gov.ua.

З усіх питань щодо програми «Доступні ліки» звертайтесь за адресою
moz@moz.gov.ua​ .

Пацієнти можуть звертатися на гарячу урядову лінію  15-45.

В.о. головного лікаря 

КУ «Могилів – Подільський РМЦ ПМСД»              

Є.А. Цибульчак