СМЕРТЕЛЬНІ ІГРИ ІЗ «СИНІМИ КИТАМИ»

    СМЕРТЕЛЬНІ ІГРИ ІЗ «СИНІМИ КИТАМИ»

    На сьогодні гострим питанням діяльності правоохоронних органів є забезпечення безпеки дітей, профілактика самовільного залишення ними свого місця проживання, запобігання вчиненню стосовно неповнолітніх злочинів проти життя та здоров’я, зокрема, діянь, які пропагують культ насильства та жорстокості, що, як наслідок, призводить до дитячих суїцидів.

      Останнім часом в Україні набули поширення випадки самогубств серед підлітків, які трапляються на фоні негативного психологічного впливу так званих «груп смерті» у соціальних мережах, зокрема: «Синій кит», «Кити», «Море китів», «Кити пливуть нагору», «Рина», «Ня.пока» «Тихий дім», «f57», «f58», «Розбуди мене о 4.20», «50 днів до мого…»та інші.

     За інформацією Національної поліції України, у соціальних мережах по Україні виявлено вже 560 «груп смерті», з яких 157 заблоковано.

        Вперше про «групи смерті» на кшталт «Синій кит», «Тихий дім», «Розбуди мене о 4.20» заговорили ще в травні 2016 року в Російській Федерації, звідки вони і поширились в Україну. «Групи смерті» - це соціальні спільноти, які сконцентровані переважно в соціальній мережі «Вконтакте», розраховані на дітей підліткового віку.

         Суть цих спільнот може проявлятися по-різному, але зводиться до одного - гри, протяжністю в 50 днів, результат якої один: смерть як нагорода за виграш. Жертви просяться в гру самі або ж адміністратори груп смерті вишукують їх по депресивних написах на сторінках в соцмережах. Перед тим, як втягти когось у квест, модератори вивчають його особистість і надсилають йому завдання. Гра складається із завдання собі ушкоджень: наприклад, вирізати на своєму тілі кита чи певний напис, і все це потрібно знімати на фото чи відео. Кінцевою метою «гри» є доведення дитини до самогубства, яке він також повинен зафіксувати на відео. Кожного дня діти повинні прокидатися о 04:20 год. «Адміністратори смерті» ведуть з дітьми душевні бесіди, з проханням повідомити домашню адресу, дані про свою сім'ю і власні страхи. Потім, користуючись цією ж інформацією, дитину поступово схиляють до суїцидальних думок - «що йому не місце в цьому світі, що тут його ніколи не зрозуміють і не приймуть, що навколо світ сірий, а інший світ - прекрасний».

        У підлітковому віці, коли навіть найменші неприємності здаються трагедією, діти легко піддаються такому впливу. Хто вони - ці «адміністратори груп смерті», точно не встановлено й досі, але в суспільстві побутують думки, що вони - наркоторговці або професійні психологи, або просто психопати.

Батькам, з метою попередження втягнення дітей в такі ігри, необхідно перевірити чи немає серед користувачів соціальних мереж їх дітей шляхом пошуку за хештегами #синийкит, #хочувигру, #бегиилиумри, записами в акаунтах соцмереж цифри 50 і менше, а також зображення китів, особливо летючих, метеликів і єдинорогів.

       Крім того, у мережі Інтернет серед підлітків із нестійкою психікою набуває популярності нова гра «Біжи або помри», в якій організатори групи спонукають дітей до вкрай небезпечних дій, зокрема, до раптової появи на проїжджій частині дороги або на залізничних коліях прямо перед транспортним засобом, що рухається.

       Також, діти почали долучатися до небезпечної гри під назвою «Зникни на 24 години», суть якої полягає в тому, що підліток повинен піти з дому та не давати про себе знати впродовж доби, унаслідок чого останні в силу свого вікового розвитку можуть стати жертвами злочинів або ж бути втягнутими в злочинну діяльність, а також отримати тілесні ушкодження, несумісні з життям.

      Звертаю увагу батьків та осіб, які займаються вихованням дітей, з проханням підвищити власну увагу до психологічного стану та адекватної поведінки підлітків, щоб не допустити їх потрапляння у небезпечні групи. В разі виявлення відхилень в поведінці дитини слід перевірити на тілі дитини наявність будь-яких пошкоджень, зокрема порізів та малюнків, звертати увагу на коло спілкування дитини, а також забезпечити їх змістовним дозвіллям, зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями, за можливості переглядати соціальні групи в соцмережах, якими користується дитина, а також фото та відео дитини в девайсах (телефонах, планшетах, комп’ютері тощо).

    І наостанок, пам’ятайте, що найважливішими для кожної дитини є батьківська любов, увага і турбота. Необхідно якомога частіше спілкуватися з дитиною, обговорювати з нею її проблеми і ділитися думками про шляхи їх вирішення.

 

Прокурор Могилів-Подільської

місцевої прокуратури                                                       Віктор Данилюк